Pınar Sağ’dan Yeni Albüm
Pinar Sag

Mavi Bir Düş İber Müzik etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Albüm, hem protest nitelikli besteler hem de kendi döneminin koşullarından hareketle yaratılmış olan türkülerden oluşuyor. Albümün ilk eseri bir Hüsnü Arkan bestesi. “Nereye Uçar Turnalar” adlı şarkı, bugünün kötü koşullarında yılgınlığa kapılan yüreklere umut aşılıyor. Hüsnü Arkan’ın birçok bestesinde görülen, “slogan atmadan politik duruş sergileme” bu şarkıda da kendini hissettiriyor.

Albümde dikkat çeken bir diğer eser de “Turnam”. Pınar Sağ’ın bu albümle ilgili ilk klibi çektiği şarkı olan Turnam’ın sözleri, Karacaoğlan’a ait.

Ahmet Kaya’ya bir selam niteliği taşıyan “Kendine İyi Bak” da, insani duyarlılıkla politik yönelimi birleştiren bir eser. Daha önce İlkay Akkaya’nın sesinden dinlenen “Iraksamalar”ın Pınar Sağ yorumu ve bu şarkıyla birlikte seslendirdiği Ruhan Mavruk’a ait “Cumartesi Anneleri Denizi” adlı şiir farklı tatlar yaratacaktır dinleyicilerde…

Mahmut Baran’ın “Aşkın Divanesi”, Ozan Emekçi’nin “Ağlamakla Gülmek” gibi eserler de Pınar Sağ’ın sesinin tınısı ve sıcak yorumuyla daha da güzelleşmekte… Pir Sultan’ın “Medet Senden” ve Hüdai’nin “Duygular Dönüştü Söze” şiirlerini besteleyen Arif Sağ, bestelerde, halk türküleri formundan nasıl yararlanılabileceğini çok iyi örnekliyor.

Mavi Bir Düş’ün müzikalitesinde çok önemli müzisyenlerin emeği var. Albümün yönetmenliğini de üstlenen Tolga Sağ; bağlama, şelpe ve bas bağlamada Erdal Erzincan; klasik ve akustik gitarda Şeyhmus Fidan; albümdeki birçok şarkının aranjelerini üstlenen Cengiz Özdemir; vurmalı çalgılarda Arif Sağ ve Bülent Ay; üflemeli çalgılarda Ertan Tekin ve Murat Toraman, bunlardan bazılarını oluşturuyor.

Mavi Bir Düş, yeni bir dünyanın kapısını aralamak isteyenlerin ilgisini çekecek bir albüm olma niteliği taşıyor.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Arguvan Radyosu- Facebook Grubumuz

Perşembe, 24. Mayıs 2018

Review www.arguvanradyosu.com on alexa.com Google